Jak kupować i używać oliwy

Jak kupować i używać oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Sprawdź etykietę pod kątem pieczęci Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (MKOl), która poświadcza rodzaj stosowanego oleju.

Preferuj oliwę z oliwek, która znajduje się w ciemnej szklanej butelce, która może chronić światło przed wejściem i uszkodzeniem wrażliwych kwasów tłuszczowych. Ciemna butelka, która jest zielona, ​​czarna itp., Chroni olej przed utlenianiem i jełczeniem. Unikaj olejków w plastikowych lub przezroczystych butelkach.

Poszukaj daty zbioru na etykiecie, aby wiedzieć, że olej jest wciąż świeży. O ile nieotwarta butelka oliwy z oliwek dobrej jakości jest przechowywana z dala od ciepła i światła, trwa ponad dwa lata od daty jej butelkowania. Po otwarciu butelki należy ją zużyć w ciągu kilku miesięcy. Trzymaj go jednak w chłodnym i ciemnym miejscu. 

Należy również pamiętać, że sposobem na zrozumienie, czy masz produkt wysokiej jakości, jest sprawdzenie, czy krzepnie, gdy jest zimny i schłodzony. Ma to związek ze strukturą chemiczną kwasów tłuszczowych. Możesz umieścić go w lodówce i powinien stać się mętny i gęstnieć, ale jeśli pozostanie płynny, nie będzie to czysta dziewica.

Jeśli chodzi o gotowanie, lepiej użyć innych stabilnych olejów lub tłuszczów zamiast oliwy z oliwek, aby uniknąć jedzenia zjełczałego oleju. Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia jest idealna do polewania warzyw lub do sosów sałatkowych lub dipów.

Aby zrobić szybki i smaczny sos do sałatki lub warzyw, połącz go z kilkoma łyżkami octu balsamicznego i niewielką ilością musztardy Dijon. Możesz także smażyć, smażyć lub gotować warzywa na parze, a następnie dodawać przyprawy i oliwę z oliwek.

Aktywne filtry:

-